Et godt netværk kræver gode switche for at holde ydelsen i top. Her finder du vores unmanaged switche til både Fast Ethernet- og Gigabit-netværk.

Det vigtigste ved en switch er selvfølgelig, at den har tilstrækkeligt med porte til de enheder, du vil tilslutte. Der er dog også andre funktioner, som kan have stor betydning for dit netværk.

Core vs. Edge

En core-switch er en switch, der placeres i nærheden af kernen i dit netværk, og de skal kunne klare en rigtig høj belastning. Edge-switche er de switche, der sammenkobler de forskellige klienter i dit netværk med core-switchen.

Managed eller unmanaged?

Der findes flere forskellige typer af switche afhængigt af dine krav og dét, de skal bruges til. Du skal måske bruge en smart switch med webgrænseflade eller en manged layer 2-switch? Vi har selvfølgelig disse modeller samt unmanaged og layer 3-switche. Hvis du er i tvivl om, hvilken model, der passer dine behov, så tøv ikke med at kontakte vores specialister.

PoE og PoE+

Du har måske brug for at kunne strømforsyne de tilsluttede enheder. Det kan f.eks. være IP-telefoner eller kameraer, der skal tilsluttes. Hvis det er tilfældet, bør du overveje switche med PoE (Power over Ethernet). Hvis du skal tilslutte mere avancerede enheder, som videotelefoner, kameraer med tilt/pan-funktion eller udendørs access points, bør du overveje en switch med PoE+, da de klarer en effekt på hele 30 W.

SFP Standard

Hvis en enhed understøtter SFP-standard (også kaldt GBIC eller mini-GBIC), betyder det, at enheden har en ekspansionsplads, hvor du kan montere et SFP-modul. SFP-moduler lader dig udvide enheden med den type port, du har brug for. Hvis du f.eks. vil koble to switche sammen via fiber, kan du montere et SFP-modul med fibertilslutning.

Øvrigt

Skal switchen placeres i et åbent kontorlandskab, er det måske fornuftigt at vælge en, der er lydløs. Det er heller ikke en dårlig ting, hvis den har et lavt strømforbrug og understøtter QoS (Quality of Service), hvis den både skal bruges til almindelig datatrafik, IP-telefoni, streaming og meget mere.

Find det rette kabel her

Kategori

Filter

kr
kr
m.
m.
Startech StarTech.com IES101GP2SFW netværksswitch Administreret L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) Sort

Startech

StarTech.com IES101GP2SFW netværksswitch Administreret L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) Sort

Varenummer 5011307195 Prod. varenr. IES101GP2SFW
  • Stativ-montering Ingen
  • Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 porte 8
  • Strøm over Ethernet (PoE) Ja
48 timer
3.799 kr.Ekskl. moms
Startech Industrial 5 Port Ethernet Switch

Startech

Industrial 5 Port Ethernet Switch

Varenummer 5011127800 Prod. varenr. IES5102
  • Stativ-montering Ja
  • Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype Fast Ethernet (10/100)
  • RJ-45 porte 5
  • Switch-type Ikke administreret
Bestillingsvare (ikke på lager)
799 kr.Ekskl. moms
Startech .com Unmanaged 2.5G Switch, 5 Port Gigabit Switch, 2.5GBASE-T Unmanaged Ethernet Switch, Ethernet Splitter, Din Rail or Wall Mount, Multi-Gigabit, All-Metal, Auto-MDIX, 9K Jumbo

Startech

.com Unmanaged 2.5G Switch, 5 Port Gigabit Switch, 2.5GBASE-T Unmanaged Ethernet Switch, Ethernet Splitter, Din Rail or Wall Mount, Multi-Gigabit, All-Metal, Auto-MDIX, 9K Jumbo

Varenummer 5011328245 Prod. varenr. DS52000
  • Stativ-montering Ingen
  • Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype 2.5G Ethernet (100/1000/2500)
  • RJ-45 porte 5
  • Strøm over Ethernet (PoE) Ingen
48 timer
1.019 kr.Ekskl. moms
Startech StarTech.com GLCLHSMDST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 1310 nm

Startech

StarTech.com GLCLHSMDST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 1310 nm

Varenummer 5011307193 Prod. varenr. GLCLHSMDST
  • Grænsefladetype SFP
  • SFP modtagertype Fiberoptisk
  • Fiber optisk strømstik LC
  • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
48 timer
445 kr.Ekskl. moms
Startech StarTech.com J9150A-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm

Startech

StarTech.com J9150A-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm

Varenummer 5011307198 Prod. varenr. J9150A-ST
  • Grænsefladetype SFP+
  • SFP modtagertype Fiberoptisk
  • Fiber optisk strømstik LC
  • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
48 timer
1.245 kr.Ekskl. moms
Startech StarTech.com J9151E-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

Startech

StarTech.com J9151E-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

Varenummer 5011307200 Prod. varenr. J9151E-ST
  • Grænsefladetype SFP+
  • SFP modtagertype Fiberoptisk
  • Fiber optisk strømstik LC
  • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ingen
4 på lager
1.495 kr.Ekskl. moms
Startech .com HPE J9150D Compatible SFP+ Module, 10GBASE-SR, 10GbE Multi Mode Fiber Optic Transceiver, 10GE Gigabit Ethernet SFP+, LC Connector, 300m, 850nm, DDM, HPE FlexFabric, 6120XG, 6120G

Startech

.com HPE J9150D Compatible SFP+ Module, 10GBASE-SR, 10GbE Multi Mode Fiber Optic Transceiver, 10GE Gigabit Ethernet SFP+, LC Connector, 300m, 850nm, DDM, HPE FlexFabric, 6120XG, 6120G

Varenummer 5011260231 Prod. varenr. J9150D-ST
  • Grænsefladetype SFP+
  • SFP modtagertype Fiberoptisk
  • Fiber optisk strømstik LC
  • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
48 timer
1.295 kr.Ekskl. moms
Startech StarTech.com J4858CST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 850 nm

Startech

StarTech.com J4858CST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 850 nm

Varenummer 5011307196 Prod. varenr. J4858CST
  • Grænsefladetype SFP
  • SFP modtagertype Fiberoptisk
  • Fiber optisk strømstik LC
  • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
48 timer
445 kr.Ekskl. moms
Startech 100 Pack RJ45 Dust Covers

Startech

100 Pack RJ45 Dust Covers

Varenummer 5011208769 Prod. varenr. RJ45COVER
    6 på lager
    165 kr.Ekskl. moms
    Startech .com 6 ft RJ45 to DB9 Cisco Console Management Router Cable

    Startech

    .com 6 ft RJ45 to DB9 Cisco Console Management Router Cable

    Varenummer 5011328246 Prod. varenr. DB9CONCABL6
    • Kabellængde 1.8 m.
    • Stik 1 RJ-45
    • Stik 2 DB-9
    5 på lager
    125 kr.Ekskl. moms
    Startech 10GBase-T 10 Gigabit Copper SFP+ Transceiver

    Startech

    10GBase-T 10 Gigabit Copper SFP+ Transceiver

    Varenummer 5011071659 Prod. varenr. SFP10GBTST
    • Grænsefladetype SFP+
    • SFP modtagertype Kobber
    • Maksimal dataoverførselshastighed 10000 Mbit/s
    Bestillingsvare (ikke på lager)
    1.895 kr.Ekskl. moms
    Startech StarTech.com GLCT10PKST modul til netværksmodtager Kobber 1000 Mbit/s SFP

    Startech

    StarTech.com GLCT10PKST modul til netværksmodtager Kobber 1000 Mbit/s SFP

    Varenummer 5011307194 Prod. varenr. GLCT10PKST
    • Grænsefladetype SFP
    • SFP modtagertype Kobber
    • Maksimal dataoverførselshastighed 1000 Mbit/s
    Bestillingsvare (ikke på lager)
    2.895 kr.Ekskl. moms
    Startech 10 Gigabit Fiber SFP+ Transceiver Module

    Startech

    10 Gigabit Fiber SFP+ Transceiver Module

    Varenummer 5011071638 Prod. varenr. 455883B21ST
    • Grænsefladetype SFP+
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
    Bestillingsvare (ikke på lager)
    1.695 kr.Ekskl. moms
    Startech Cisco Compatible 10GBase-SR SFP+ Fiber Module LC

    Startech

    Cisco Compatible 10GBase-SR SFP+ Fiber Module LC

    Varenummer 5011071660 Prod. varenr. SFP10GSRST
    • Grænsefladetype SFP+
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
    48 timer
    445 kr.Ekskl. moms
    Startech SFP Cisco GLC-SX-MMD

    Startech

    SFP Cisco GLC-SX-MMD

    Varenummer 5011256771 Prod. varenr. GLCSXMMDST
    • Grænsefladetype SFP
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
    48 timer
    395 kr.Ekskl. moms
    Startech StarTech.com J4859CST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 1310 nm

    Startech

    StarTech.com J4859CST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 1250 Mbit/s SFP 1310 nm

    Varenummer 5011307197 Prod. varenr. J4859CST
    • Grænsefladetype SFP
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
    48 timer
    495 kr.Ekskl. moms
    Startech StarTech.com J9151A-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

    Startech

    StarTech.com J9151A-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

    Varenummer 5011307199 Prod. varenr. J9151A-ST
    • Grænsefladetype SFP+
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ingen
    Bestillingsvare (ikke på lager)
    1.795 kr.Ekskl. moms
    Startech StarTech.com JD092B-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

    Startech

    StarTech.com JD092B-ST modul til netværksmodtager Fiberoptisk 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm

    Varenummer 5011307201 Prod. varenr. JD092B-ST
    • Grænsefladetype SFP+
    • SFP modtagertype Fiberoptisk
    • Fiber optisk strømstik LC
    • Multitilstand fiber (MMF) understøttet Ja
    48 timer
    1.445 kr.Ekskl. moms

    Viser 18 af 19 produkter