Intel PRO/1000 PF Dual Port Server Adapter

6 095 kr Ekskl. moms 189 krpr. måned (Delbetaling 36 måneder)
  • Lagerstatus: Bestillingsvare. Ukendt leveringstid.
  • Forsendelse fra: 69 kr
  • Varenummer
  • 5010976247
  • Prod. varenr.
  • EXPI9402PF

Datablad

Producent
Intel
Grænsefladetype (bus)
PCI Express x4
Dataforbindelsesprotokol
Gigabit Ethernet
Antal porte
2

Nøglefunktioner

  • Two high-performance PCI Express 1000BASE-SX connections for slot-constrained servers
  • Multi-Gigabit scalability and increased uptime through advanced server features
  • Built on Intel lead-free technology

Produktinformation

The Intel PRO/1000 PF Dual Port Server Adapter represents the fifth generation of Intel network adapters for Gigabit Ethernet, and features 10/100/1000 Mbps self-configuration for compatibility with mixed speed network devices. For easy installation and management, all Intel PRO Network Connections are supported by Intel PRO Intelligent Install and the new Intel PROSet Utility for Microsoft Device Manager. Intel PROSet simplifies adapter installation and gives you point-and-click power to configure and manage all your Intel PRO Network Connections for connectivity you can count on. Take advantage of PCI Express (PCIe) server slots to enhance network performance with the Intel PRO/1000 PF Dual Port Server Adapter. The dedicated input/output (I/O) bandwidth of PCIe ensures priority performance - without bus sharing - for Gigabit Ethernet connectivity in Category-5 networks.
Intel Ethernet - It Just Works!

Datablad

Overskrift
Producent Intel
Netværk og Kommunikation
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Tilslutningsteknologi Kabling
Protokol til fjernadministration SNMP, DMI 2.0, SNMP, DMI 2.0
Dataoverførselshastighed 1000 Mbps
Netværksfunktioner Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, load balancing, VLAN support, wake on LAN (WOL)
Kompatibel standard IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), WfM 2.0
Ekspansion / Konnektivitet
Tilslutninger 2 x 1000Base-SX - LC multi-mode x 2
Generelt
Grænsefladetype (bus) PCI Express x4
Netværkstype Netværksadapter
Enhedstype Network adapter
Netværk
Antal porte 2
Kabeltype Ethernet 1000Base-SX
General
Form Factor Plug-in card